Проєкт «Помічник Ветерана»

 Проєкт «Помічник Ветерана»

Україна після закінчення війни та перемоги стане країною, в якій особливої уваги будуть потребувати наші співгромадяни, які здобули досвід бойових дій. Також спеціальної  підтримки держави потребуватимуть і члени сімей  ветеранів та сімей загиблих воїнів, Захисників та Захисниць які за час жорстокої війни втратили домівки, роботу, в яких змінився стан фізичного й ментального здоров’я.

Тому на державному рівні, спираючись на вже існуючий у країні попит та відомий закордонний досвід, виникла потреба у започаткуванні нової професії. У складі територіальних громад за ініціативи Мінветеранів запроваджується інститут помічника ветерана, як складової системи переходу від військової служби до цивільного життя.

Цей проєкт стартував 1 липня 2023 року  відповідно до постанови КМУ «Про реалізацію експериментального проєкту щодо запровадження інституту помічника ветерана у системі переходу від військової служби до цивільного життя» у Львівській, Вінницькій, Дніпропетровській і Миколаївській областях.

Головним завданням помічника ветерана, стане всебічна допомога і сприяння у повноцінній адаптації до мирного життя: налагодження побуту, порозуміння в родині, працевлаштування, реалізації проєктів власного бізнесу, навчання новим навичкам, реабілітації й лікування, юридичного захисту і діалогу конкретного ветерана зі своєю громадою, трудовим колективом та державою загалом. Також об’єктом професійної опіки цього фахівця стануть і члени сімей ветеранів, сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників та захисниць України.

Вся комунікація помічника ветерана відбуватиметься за принципом «рівний — рівному».  Адже  помічники формуватимуться з-поміж самих ветеранів, які вже мають досвід поствоєнної інтеграції, і вже мають власні шляхи допомоги в адаптації, соціалізації своїх рідних, які повернулися з війни.

         Насамперед у кожній  громаді повинні розуміти, скільки людей і якого фаху з-поміж їхніх земляків демобілізують після завершення бойових дій. У ОТГ мають орієнтуватися, коли вони прибуватимуть, які проблеми цих осіб уже відомі і потребують  оперативного вирішення.

         Розроблено механізм реалізації ініціативи із запровадження інституту помічника ветерана. На етапі пілотного експерименту у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській та Миколаївській ОВА утворюють структурні підрозділи з питань ветеранської політики за рахунок перерозподілу обов’язків та штатної чисельності інших структурних підрозділів, які нині реалізують ці повноваження. А в адміністративних центрах громад передбачено створення сервісного офісу у справах ветеранів.Сервісний офіс можна створити спільно  кількома територіальними громадами відповідно до закону «Про співробітництво територіальних громад».

Помічник ветерана може мати й віддалене робоче місце.

Основні завдання ветеранського сервісного офісу в ОТГ:

-участь в організації заходів забезпечення реалізації переходу від військової служби до цивільного життя;

-координація у межах повноважень виконання державних, регіональних та місцевих програм підтримки ветеранів, членів сімей ветеранів, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;

-методологічне забезпечення роботи помічників ветеранів;

-розгляд в установленому законодавством порядку звернень громадян та громадських об’єднань щодо роботи помічників ветеранів;

-моніторинг потреб учасників експериментального проєкту;

-комунікація та взаємодія з громадськими організаціями й іншими об’єднаннями ветеранів війни у формуванні рекомендацій до удосконалення організації роботи помічників ветеранів;

-забезпечення взаємодії помічників ветерана з суб’єктами реалізації регіональної політики;

-поширення інформації та надання консультацій щодо державних і місцевих програм підтримки учасників експериментального проєкту;

Обов'язки помічника ветерана

         Лідерами ветеранських спільнот, наставниками і координаторами повернення з реалій війни до мирного буття можуть стати помічники ветеранів у громадах. Їхнім завданням буде, індивідуальний професійний супровід у межах процесу переходу від військової служби до цивільного життя. Визначено типові проблеми та потреби, що виникатимуть у ветерана, вирішення і задоволення яких супроводжуватиме його помічник, а саме:

-моніторинг та визначення потреб цільових категорій громадян, зокрема за допомогою цифрових інструментів Мінветеранів;

-допомога в одержанні довідок;

-допомога пошуку програм підвищення кваліфікації, опанування нових навчальних  програм, перепрофілювання, курсової чи тренінгової підготовки;

-сприяння у працевлаштуванні з урахуванням довоєнних професійних знань та отриманих у процесі війни нових навичок, що потребують офіційної сертифікації (наприклад, уміння управляти дроном, важкою технікою, навички командної роботи тощо);

 -інформування про державні, регіональні, місцеві програми підтримки ветеранів, членів сімей ветеранів;

-допомога в переїзді, у пошуку житла;

-допомога в опануванні та реалізації на практиці  пільг та переваг, яких держава надає ветеранам-Захисникам.

-формування пропозицій щодо удосконалення можливостей територіальної громади у задоволенні потреб визначених категорій громадян та активного їх долучення до життя ОТГ.

Критерії відбору персоналу  для кандидатів у помічники ветерана.

         Відбір помічників ветерана здійснюватиметься на конкурсній основі.

Кандидатом у помічники ветерана може бути- громадянином України, ветеран війни, член сім’ї ветерана, постраждалий учасник Революції Гідності, член сім’ї загиблого (померлого) ветерана, член сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, володіти українською мовою, проживати у громаді, де мешкають і отримувачі відповідного соціального супроводу, мати освіту не нижче рівня молодшого бакалавра та перебувати на обліку в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни,  мати РНОКПП.

Кандидат на посаду помічника ветерана подає заяву в електронній формі на участь у конкурсі винятково через інформаційний портал Е-ветеран ( https://eveteran.gov.ua).

Відбір кандидатів включає тестування за допомогою засобів програмного забезпечення ІКС ЄДРВВ та співбесіду, що проводить комісія, утворена органом місцевого самоврядування, із залученням психологів.

Для заповнення заяви кандидатам потрібно мати:

електронний підпис: файловий ключ, апаратний ключ або Дія.Підпис;

документ про освіту;

членам сім’ї ветерана – документ, що підтверджує родинні зв'язки.

Далі слід авторизуватися у кабінеті   https://eveteran.gov.ua  за допомогою електронного підпису, покроково заповнити онлайн-форму заяви та пройти онлайн тестування. Підписати заяву за допомогою електронного підпису.

Важливо! Якщо заяву подає член сім'ї, ветеран має погодити її, наклавши свій електронний підпис. Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в заяві, несе заявник. Заяву буде надіслано до Мінветеранів, де перевірять наявність статусу. Подати можна не більше однієї заяви від особи. Відправлену заяву відредагувати не можна.

Як і де готуватимуть помічників ветеранів

Після успішного  конкурсного відбору кандидати проходитимуть спеціалізоване навчання. Надалі їх працевлаштують у Сервісному офісі у справах ветеранів в одній з областей, що беруть участь у пілотному проєкті Мінветеранів.

Майбутніх помічників ветерана готуватимуть у центрах ветеранського розвитку на базі визначених закладів вищої освіти. Там вони набуватимуть необхідного рівня професійних компетентностей для виконання своїх завдань.

Оплата послуги помічникам ветеранів, звітування  про роботу.

На час проведеня експерименту, передбачене його трирівневе фінансування. Джерелами є державний, місцевий бюджети та партнери з розвитку. Заробітна плата помічника буде складати в середньому 16 тисяч гривень.

Оплачуватимуть працю помічників ветерана відповідно наданих актів виконаних ними робіт (наданих послуг).

Помічник ветерана звітуватиме про свою роботу керівнику сервісного офісу, а він - до ОВА, у свою чергу обласні військова адміністрація інформуватиме Мініветеранів. Критеріями оцінки будуть кількісні та якісні показники щодо своєчасності, доступності, точності і відповідності наданих послуг.

Кількість помічників ветерана та навантаження.

Кількість помічників ветеранів під час реалізації пілотного проєкту у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській та Миколаївській областях не може перевищувати 400 осіб (Один помічник ветерана зможе надавати  підтримку не більше, ніж  100 учасникам  проєкту). Максимально в одному сервісному офісі працюватиме 20 помічників ветеранів.

Як діяти ветерану, членам сім’ї загиблих захисників, аби отримати допомогу помічника ветерана.

Підставою для надання персональної підтримки під час переходу від військової служби до цивільного життя є звернення (заява) відповідних категорій громадян до помічника ветерана або сервісного офісу в громаді..

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора