Харківська ОВА посилює роботу з надання соціальних послуг особам з інвалідністю
Про це йшлося на засіданні Ради з питань соціального захисту осіб з інвалідністю при Харківській обласній військовій адміністрації під головуванням заступниці начальника ХОВА Віти Ковальської.
У засіданні взяв участь заступник начальника Харківської РВА Андрій Андрєєв .
На сьогодні в області діє розгалужена мережа надавачів соціальних послуг, до якої входять 36 центрів надання соціальних послуг, 26 територіальних центрів соціального обслуговування та 16 центрів соціальних служб. Особи з інвалідністю отримують широкий спектр підтримки — від догляду вдома, натуральної допомоги та консультування до послуг соціальної адаптації, транспортного забезпечення та стаціонарного догляду.
З початку 2025 року соціальними послугами вже охоплено понад 7 тисяч осіб з інвалідністю. У прикордонних районах і громадах поблизу зони бойових дій функціонують 54 мультидисциплінарні команди, які працюють на базі 45 установ. У 14 громадах діють транспортні послуги для маломобільних осіб, якими у 2024 році скористалися понад 1200 осіб.
Стаціонарним доглядом охоплено 1,7 тисячі осіб в інтернатних установах області та ще 215 – у стаціонарних відділеннях при закладах соціального обслуговування. Десять громад уже визначили приміщення для створення умов підтриманого проживання, ще сім — для розміщення стаціонарного догляду. Ці кроки відповідають Стратегії реформування системи інтернатного догляду та деінституціоналізації до 2034 року. Наразі триває пошук партнерів і донорів для реалізації реконструкцій та ремонту відповідних об’єктів.
У семи громадах Харківщини функціонують Центри життєстійкості, де особи з інвалідністю отримують соціальну, юридичну та психологічну підтримку. У 2024 році послугами центрів скористалися 1349 осіб, з них 343 — отримали психосоціальну підтримку. Від початку 2025 року ще понад 300 осіб звернулися за допомогою. У шести громадах заплановано відкриття нових Центрів.
Окремим напрямом залишається реабілітація дітей з інвалідністю. У 2025 році на реалізацію заходів у цій сфері з державного бюджету виділено 13,4 мільйона гривень, що дозволить охопити послугами близько 700 дітей.
В області реалізується Комплексна програма соціального захисту населення Харківської області на 2021–2025 роки. У межах програми, зокрема, організовується санаторно-курортне лікування осіб з інвалідністю — на ці потреби у 2025 році передбачено 4,5 мільйона гривень.
Для забезпечення осіб з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації у 2025 році в обласному бюджеті передбачено 2 мільйони гривень. Торік закуплено 1196 одиниць засобів реабілітації, які передано до громад. Водночас в області діє 35 пунктів прокату таких засобів при надавачах соціальних послуг — понад 3 тисячі осіб уже скористалися цією послугою.
Також в межах комплексної Програми 88 особам з інвалідністю, які опинилися у скрутних життєвих обставинах, надали одноразову грошову допомогу на лікування на загальну суму 1,3 мільйона гривень.
За матеріалами Харківської ОВА