Сьогодні 21.02.2018 На головну       Форум       Мапа сайту       Допомога  
Навігація
Опитування

Чи довіряєте Ви владі?

 Повністю довіряю
 Скоріше довіряю
 Скоріше не довіряю
 Повністю не довіряю
 Важко відповісти
Пошук

Звістка з дворянського гнізда

При проведенні краєзнавчої роботи, при вивченні архівних матеріалів роду Щербиніних і книги Ю.Н. Щербачова «Приятели Пушкина Михаил Андреевич Щербинин и Петр Павлович Каверин» зустрічалося прізвище Шрейдер Х.К. і ось, ніби з небуття, виник пам'ятник.
Восени 2012 року при виконанні будівельних робіт у землі на глибині 40 см на садибі мешканців селища Бабаї громадян Гуденко, по вул. Шевченко 42, було знайдено пам’ятник Христині Кіндратівни Шрейдер. Як з'явився пам’ятник у цій садибі, невідомо. Із архівних даних відомо, що Шрейдер Х.К. була похована в огорожі Архангело-Михайлівської церкви, як і 14 членів сім'ї Щербиніних. На фото кінця XIX – початку XX ст. видно, що огорожа церкви займала невелику площу. За словами першої господині будинку по вулиці Шевченка 42, Нагибіної Олени Петрівни, 1927 року народження, ділянка під будівництво будинку була отримана в 1936 році її батьками Орєховим Петром Івановичем та Єфімією Іванівною. До цього ця територія використовувалася для зберігання овочів (були бурти). На цьому місці кладовища не було. Можливо, що коли розбирали церкву, в 1934 році, цей пам'ятник був вивезений з території церковного двору.
Пам’ятник виготовлений із цілої брили рожевого мармуру з арковим завершенням, має форму паралелепіпеда. Висота 82 см, ширина 42 см, товщина 21 см. Він добре зберігся, не має жодних пошкоджень. Цінність пам’ятника свідчить про те, що Щербиніни вважали Христину Кіндратівну рівноправним членом родини. У XIX ст. мармур добували в основному в Карелії, у Фінляндії або привозили із-за кордону, і те, що пам'ятник було зроблено з дуже дорогого мармуру не члену сім'ї, говорить про велику любов до цієї людини. У своїй книзі Ю.М. Щербачов згадує про пам’ятник, що знаходився в огорожі церковного кладовища з написом: «Дъвица Христина Кондратьевна Шрейдеръ православного исповедания, скончавшаяся въ селъ Бабаяхъ 8 января 1838 г на 96 году добродетельной жизни, наъ коей болъе 30 летъ провела в Бабаяхъ какъ върный другъ семейства Щербининыхъ»
Христина Кондратівна Шрейдер мешкала у дворянській сім’ї Щербиніних більше тридцяти років. Про її походження поки що нічого невідомо. Можна зробити припущення про те, що вона могла бути або гувернанткою дворянських дітей, або подругою когось із членів великої родини, можливо була компаньйонкою матері, Щербиніної (Барц ) Катерини Петрівни (1767–1849), начальниці Харківського інституту шляхетних дівчат, або дальньою родичкою. Судячи з прізвища та по-батькові, Шрейдер Христина Кіндратівна була німкою російського походження, так само, як і Катерина Петрівна. Але той факт, що значну частину життя вона провела у Щербиніних говорить про велику повагу до неї. Це також підтверджується уривком із спогадів спадкоємця Щербиніних, Ю.Н. Щербачова, який на основі домашнього архіву написав та опублікував книгу «Приятели Пушкина Михаил Андреевич Щербинин и Петр Павловичъ Каверин».
Можна припустити, що вона була мудрою та авторитетною жінкою, бо збираючись одружитися, Михайло Щербинін писав у листі до матері про необхідність розповісти Христині Кіндратівні про позитивні якості майбутньої обраниці: «Скажите Христине Кондратьевне, чтобы она не думала, что жена моя изъ числа московскихъ «фисталокъ». Это самая образованная дъвушка , которая безъ кокетства, съ природной откровенностью, блистала въ лучшихъ обществахъ вънскихъ, парижскихъ, но сохронила привязанности к русской землъ».
Про гордливість і самолюбство Михайла Андрійовича згадує його дружина, Єлизавета Павлівна. І ось для такої людини думка Христини Кіндратівни була дуже важлива. Жила Христина Кіндратівна у брата Михайла – Олександра Андрійовича, і як видно з листа, разом з їх матір'ю Катериною Петрівною.
Цей пам ’ ятник на могилі Шрейдер Х.К. був встановлений Олександром Андрійовичем Щербиніним. На зворотньому боці написано «Да украшается могила ея Божними цветами, подобно какъ усопшая любила окружать ими тихую жизнь свою. Прійми духъ съ миромъ. От Александ.Онд. Щербинина», що теж говорить про велику повагу і любов Шербиніних до цієї жінки. З епітафії ми бачимо, що Христина Кондратівна дуже любила квіти, як і усі Щербиніни, що відомо з архівних даних. Олександр Андрійович, «коли через Харків проїжджали знатні особи, він посилав їм розкішні троянди із своїх оранжерей». Троянди прикрашали також герб цього старовинного князівського роду.
 
 
 
Архангело - Михайлівський храм


Анонси подій
 
 
Інформери
 
  На головну | Мапа сайту | Написати листа  
  61034, м. Харків, Комсомольське шосе, 52, телефон 777-21-21