Сегодня 17.02.2018 На главную       Форум       Карта сайта       Помощь  
Навигация
Опросы

Чи довіряєте Ви владі?

 Повністю довіряю
 Скоріше довіряю
 Скоріше не довіряю
 Повністю не довіряю
 Важко відповісти
Поиск

Історія району

Харківський район утворено в 1923 році.

 7 березня 1923 року урядом України було прийнято нову систему адміністративного поділу республіки. Повіти та волості було змінено округами та районами. В Харківській губернії замість 10 повітів було створено 5 округів, замість 227 волостей - 77 районів, у т.ч. Люботинський, Харківський, Липецький, Циркунівський, Мереф'янский та Коротичанський.

 Протягом чотирьох дисятиріч п'ять раз зазнав адміністративно-територіальних змін.

 В сучасних межах Харківський район сформовано, згідно з Указом президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965 року з адміністративним центром в м. Харкові.

 Оточуючи частиною своєї території з півдня, заходу та сходу м. Харків - адміністративний, економічний і культурний центр області, маючи розмаїтність природних умов Харківський район займає вигідне еоконмічно-географічне положення і входить до складу приміської зони м. Харкова. На півночі район межує з Белгородською областю Росії, на сході - з Вовчанським та Чугуївським районами, на півдні - з Нововодолазькими, Зміївським, на заході - з Дергачівським, Валківським районами Харківської області.

 Площа району становить 143360 га, населення 182,7 тис. чол. в т.ч. міського - 122,0 тис. осіб, сільського - 60,7 тис осіб.

 В адміністративному відношенні район поділяється на 2 міських, 14 селищних, 14 сільських рад, яким підпорядковується 109 населених пунктів: 2 міста, 14 селищ, 93 села.

 Район входить до складу Харківського промислового вузла і має розвинуту багатогалузеву промисловість, яка представлена промисловими підприємствами: машинобудівної, легкої, харчової, будівельних матеріалів та інших галузей.

 Далеко відомі своєю продукцією за межами області промислові підприємства АТ "Мереф'янський скляний завод". АТ "Куряжський домобудівельний комбінат", АТ "Надія" по виробництвувіконних блоків із поліхролвінілу, АТ "Роганська картонна фабрика", АТ "Сантехбуддеталь", АТ "Опора", Мереф'янський механічний завод, Артемівський спиртозавод та ін.

 Важливою галуззю економіки району є сільське господарство. Під сільськогосподарськими угіддями занято - 100,5 га, сільськогосподарські землі - 103771 га, під ріллею - 71187 га. У галузі сільського господарства Харківського району працюють 38 сільськогосподарських підприємств різних форм власності, а також фермерські господарства в кількості - 183 (з них 13, які мають землі більше 100 га) та ряд невеликих підсобних господарств, а також підприємства: "Агротехсервіс", "Агроплемсервіс", "Сільгоспхімія", цехи по виробництву продуктів харчування - олії, борошна, круп, ковбас тощо.

 В районі працює 3 науково-дослідних інститути: Інститут овочівництва та баштанництва, Інститут тваринництва, Інститут шовківництва Української академії аграрних наук.

 Важливе місце в сільськогосподарському виробництві займає приміське господарство; район спеціалізується на тваринництві, птахівництві, овочівництві. зерновому виробництві та садівництві.

 Район має розвиниту соціальну інфраструктуру: в ньому функціонують Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, 50 шкіл, 30 дитячих дошкільних закладів, 2 навчально-виробничих комбінати, Центр дитячої та юнацької творчості, 4 дитячо-юнацьких спортивних шкіл, 1 "Отчий дім", 2 стнції юних натуралістів, 54 лікуваьних закладів, з них: 20 фельдшерсько-акушерських пунктів, 1 Центральна районна лікарня, 10 поліклінік, 19 амбулаторій ЗПСМ, 4 лікарні, турбаза, санаторії, будинки-інтернати, Будинок дитини, 32 будинки культури та клуби, Молодіжний центр культури, 49 бібліотечних закладів (із них в сільський місцевості - 46, 8 шкіл естетичного виховання). В районі відкрито і діє 29 відділень соціальної допомоги.

 Загальна житлова площа в районі складає 4036,0 тис. м2, у т.ч. по міській місцевості - 2913,9 тис. м2, сільських поселеннях - 1122,1 тис. м2.

 Територія району насичена залізничними та автомбільними дорогами, трубопроводами. Загальна протяжність газопроводів становить 1451,53 км., газифіковано - 72256 домоволодінь. Протяжність доріг складає 1372,9 км., в т.ч. з твердими покриттями - 598,2 км. Через територію проходять такі важливі магістралі як Москва-Сімферополь, Київ-Харків.

 Історія району тісно пов'язана з іменами знаменитих людей. Тут жили і працювали кошовий атаман Запорізької Січі - Іван Сірко, український філософ Г.С. Сковорода, історик, археолог, етнограф, фольклорист, письменник Д.І. Яворницький, скульптор і ходожник Є.О. Лансере, перший народний учитель України П.В. Щєпкін, співачка К.І. Шульженко, український письменник, фольклорист, етнограф, музикант Г.М. Хоткевич.

 З 1937 року в районі видається газета "Трибуна трудящих".

 На державному обліку в Харківьскому районі знаходиться 137 пам'ятників історії та культури із них:

  • пам'ятники історії - 99;
  • пам'ятники мистецтва - 4;
  • пам'ятники архітектури - 10;
  • пам'ятники археології - 24.

 У 77 братських та 36 поодиноких могилах покоїться 14964 загиблих воїнів Великої Вітчизняної війни. Із числа загиблих 5745 імен відомі та увічнені.

Анонсы событий
  • 16 февраля 2018 г.
    • Цими вихідними у населених пунктах району проводитимуться народні гуляння «Прощавай зима! Зустрічаймо весну!»
      Графік

 
 
Информеры
 
  На главную | Карта сайта | Написать письмо  
  61034, г. Харьков, Комсомольское шоссе, 52, телефон 777-21-21